Chleb ziemniaczany z rozmarynem

Chleb ziemniaczany z rozmarynem

Zdjęcie - Chleb ziemniaczany z rozmarynem - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Już kiedyś, podczas przygotowywania chleba czosnkowego z ziemniakami, wspominałam jak bardzo lubię konsystencję miąższu z dodatkiem ziemniaczanego puree. Dzięki temu wyjątkowemu dodatkowi chleb staje się bardziej wilgotny, a jego wnętrze jakby sprężyste. Ciężko porównać to do czegokolwiek innego. Pamiętając jak bardzo mi smakował, postanowiłam stworzyć wersję mocno rozmarynową. To jedno z moich ulubionych ziół do chleba. Nieustannie okupuje czołówkę razem z oregano i kminkiem. A jakie są wasze ulubione zioła do chleba? Podzielcie się koniecznie opiniami w komentarzach. W końcu nie mogę być taka monotematyczna:) Zdjęcie - Chleb ziemniaczany z rozmarynem - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiChleb ziemniaczany przyda się także jako idealny „zbieracz resztek” po niedokończonym obiedzie. Bo przecież ile razy zostaje nam spora porcja ugotowanych ziemniaków, bo przeceniliśmy głód domowników? Wtedy nasza nadwyżka nie pójdzie na marne. Koniecznie spróbujcie! Chleb ziemniaczany z rozmarynem Autor: Sliwka Porcje: 1

 

Skladniki

  • 150 g mąki pszennej chlebowej
  • 250 g mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 200 g puree ziemniaczanego
  • 2 łyżeczki suszonych drożdży instant
  • 2 łyżeczki soli
  • 4 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • ok. 120 ml ciepłej wody

 

Instrukcja

  1. Ziemniaki obierz ze skórki (aby otrzymać 200 g puree powinny wystarczyć 3 średnie ziemniaki), pokrój na małe kawałeczki i ugotuj do miękkości w osolonej wodzie. Odcedź i ostudź.
  2. W misce pomieszaj ze sobą mąki, drożdże, sól, rozmaryn i dodaj ziemniaki. Zacznij zagniatać ciasto.
  3. Powoli, w miarę zagniatania, dolewaj ciepłą wodę. Zagniataj i dolewaj aż ciasto uzyska jednolitą, odchodzącą od ręki konsystencję. Od tego momentu zagniataj jeszcze 5 minut.
  4. Prostokątną formę o długości 20 cm natłuść i obsyp w środku mąką z pełnego przemiału, bułką tartą lub otrębami (aby chleb się nie przykleił). Wstaw ciasto do środka, uklep i przykryj formę materiałową szmatką.
  5. Odłóż przykrytą materiałową szmatką formę w ciepłe miejsce (na przykład niedaleko lekko rozgrzanego palnika) na ok. 1,5 godziny. Chleb powinien podwoić objętość.
  6. Przed końcem czasu wyrastania rozgrzej piekarnik do 220 stopni.
  7. Wstaw formę do piekarnika i piecz przez ok. 25 minut, aż zbrązowieje, a po wsadzeniu w niego wykałaczki, nie przyklei się do niej ciasto.
  8. Daj bochenkowi ostygnąć.

 

#version#

Kategorie przepisów