Chleb z fetą i oliwkami

Chleb z fetą i oliwkami

Zdjęcie - Chleb z fetą i oliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przez całe życie (23 lata) nie lubiłam oliwek. Być może dlatego, że miałam przykre wspomnienie z dzieciństwa. W spiżarni taty było dużo oliwek w słoikach. Pewnego dnia, gdy miałam kilka lat, mój brat w ramach zabawy zmusił się do zjedzenia całego słoika. Od tamtego czasu szczerze ich nienawidziłam!

Dopiero jakiś czas temu, będąc na wakacjach w Barcelonie, spróbowałam świeżych hiszpańskich oliwek podanych w knajpie jako zakąskę do dania. Po raz pierwszy stwierdziłam, że widać w nich jakiś potencjał smakowy.

Ostatnio zaczęłam eksperymentować z oliwkami i okazało się, że jednak zaczęły mi smakować (ale tylko zielone).

Teraz lubię je w połączeniu z fetą i właśnie taki chlebek sobie wymarzyłam.
Pokruszony ser typu feta świetnie się rozprowadził w miąższu chleba. Nie jest on mocno wyczuwalny podczas pierwszego chleba, dopiero dalej jedząc kromkę można poczuć na końcu języka smak fety. Podobnie z oliwkami, dodałam ich jedynie garstkę, więc bardzo dobrze smakują w chlebie, a przy tym nie dominują smaku.

Chlebek jest mięciutki i delikatny, warty spróbowania :)

Zdjęcie - Chleb z fetą i oliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chleb z fetą i oliwkami - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Chleb z fetą i oliwkami Drukuj Autor: Tosia Czas przygotowania: 1 hour 45 mins Czas pieczenia: 35 mins Całkowity czas: 2 hours 20 mins Składniki
  • 400 g mąki pszennej chlebowej (typ 650)
  • łyżeczka suszonych drożdży
  • łyżeczka soli
  • pół łyżeczki cukru
  • 200 ml wody
  • 100 g sera typu feta (u mnie półtłusty)
  • garść oliwek bez pestek (u mnie zielone)
  • łyżeczka ziół prowansalskich (lub suszonego oregano)
Przygotowanie
  1. Wodę gotujemy i studzimy, tak aby była letnia.
  2. Mąkę przesiewamy do misy, mieszamy z drożdżami, solą i cukrem.
  3. Połowę letniej wody powoli wlewamy do mąki i wyrabiamy ręcznie lub mikserem.
  4. W momencie w którym składniki zaczną się łączyć dorzucamy pokruszoną fetę, oliwki pokrojone w plasterki i zioła prowansalskie.
  5. Dalej wyrabiamy ciasto, wlewając w tym czasie resztę wody (czyli ok. 100 ml).
  6. Po kilku minutach wyrabiania ciasto osiągnie formę elastycznej kuli (jeśli tak nie jest, dolewamy jeszcze trochę wody lub dodajemy odrobinę mąki).
  7. Ciasto wkładamy do miski i przykrywamy szczelnie ściereczką lub folią spożywczą. Stawiamy w ciepłym miejscu bez przeciągów na 45 minut lub do podwojenia objętości ciasta (u mnie 45 minut wystarczyło).
  8. Wyciągamy ciasto z misy, dłonie smarujemy oliwą i krótko je zagniatamy. Formujemy z ciasta podłużny, lekko płaski bochenek i zostawiamy na pergaminie, przykrywając ściereczką. Chleb stawiamy w ciepłym miejscu na kolejne 45 minut.
  9. Po tym czasie ciasto urośnie. Robimy w nim co 2 cm wgłębienie palcem (widoczne na zdjęciu), polewamy odrobiną oliwy i posypujemy solą gruboziarnistą.
  10. Chleb pieczemy przez 20 minut w 220 stopniach, następnie zmniejszamy temperaturę i dopiekamy jeszcze 15-20 minut, aż będzie rumiany.
  11. Gotowy chleb wyciągamy z piekarnika i studzimy przed podaniem.
2.2.8

Kategorie przepisów