Chałka „Winston Knot”

Chałka „Winston Knot”

Zdjęcie - Chałka „Winston Knot” - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Dawno się tak nie namęczyłam przy formowaniu ciasta i przy pisaniu przepisu, ale było warto. Upatrzyłam sobie w książce J. Hamelmana „Chleb” rozdział o zaplataniu ciasta. Szczególnie ciekawe były techniki dotyczące przeróżnych chałek. Moją uwagę zwróciła okrągła chałka, która okazało się jest zaplatana z 6 pasm metodą „Winston knot”. Namęczyłam się, ale się udało!

Trudność przyniosło mi również opisanie poszczególnych kroków zaplatania w przepisie, ale starałam się dodać sporo zdjęć, aby wam to zadanie ułatwić. Mam nadzieję, że się skusicie.

Samo ciasto jest z mojego przepisu, lubię do ciasta maślanego dodawać pod koniec kawałki zimnego masła, trochę jak na brioszki. Dzięki temu smak ciasta jest świetny i wychodzi przyjemna dla oka, rumiana i chrupiąca skórka :)

Zdjęcie - Chałka „Winston Knot” - Przepisy kulinarne ze zdjęciamiZdjęcie - Chałka „Winston Knot” - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Przepis dołączam do lutowej listy prowadzonej przez Wisłę z bloga „Zapach chleba” – „Na zakwasie i na drożdżach”.

Zdjęcie - Chałka „Winston Knot” - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

5.0 z 1 ocen

Chałka „Winston Knot” Autor: Tosia Czas przygotowania: 3 godz. Czas pieczenia: 30 min. Całkowity czas: 3 godz. 30 min.

Porcje: 1

Składniki

  • 600 g mąki pszennej typ 650
  • 7 g suszonych drożdży instant
  • 70 g cukru
  • 2 jajka
  • 350 ml mleka
  • 50 g zimnego masła
  • szczypta soli
  • Wierzch: białko jajka + płatki migdałowe

 

Instrukcja

  1. Mąkę przesiewamy do misy, dodajemy drożdże, cukier, sól i jajka. W rondlu podgrzewamy mleko, aby było letnie. Wlewamy je stopniowo i wyrabiamy ciasto mikserem 5 minut.
  2. Następnie dodajemy po kawałeczku zimnego masła i dalej wyrabiamy ciasto, aż wchłonie masło. Elastyczne ciasto zostawiamy w misie na 2 godziny pod przykryciem.
  3. Podrośnięte ciasto przekładamy na oprószony mąką blat. Dzielimy na 6 części i robimy wałeczki.
  4. Układamy trzy pasma pionowo na stole i trzy pasma poziomo, krzyżując je z poprzednimi.
  5. Bierzemy pasma z góry i układamy je równolegle do pionowych pasm dolnych (patrz zdjęcie).
  6. Podnosimy prawe poziome pasmo, przekładamy je pod pionową grupą dolną, następnie nad pionową grupą świeżo dołożonych trzech pasm dolnych i układamy równolegle do pasm lewych poziomych (zdjęcie).
  7. Trzy pasma poziome z góry, przekładamy nad pozostałymi trzema pasmami poziomymi i dołączamy je równolegle do pas dolnych pionowych (zdjęcie).
  8. Składamy końce czterech grup razem i łączymy je w jedno (zdjęcie).
  9. Końce chałki z jednej strony podkładamy nad środek bochenka, następnie bierzemy końce z drugiej strony i również dołączam je na środek, lekko dociskamy.
  10. Odwracamy całość i otrzymujemy okrągłą chałkę (zdjęcie), którą kładziemy na blasze wyłożonej pergaminem. Przykrywamy na 40 minut.
  11. Wyrośniętą chałkę smarujemy białkiem, posypujemy płatkami migdałowymi i pieczemy w 190 stopniach przez 20 minut, następnie w 180 w 10 minut.
  12. Studzimy na kuchennej kratce.

 

3.1.09

Kategorie przepisów