Cake popsy i inne lizaki

Cake popsy i inne lizaki
Gdybyście zapytali, jakie słodycze najwyraźniej pamiętamy z zamierzchłych czasów naszego dzieciństwa, niechybnie odpowiedzielibyśmy: lizaki. Kiedy o dobre, amerykańskiej sławy batoniki było jeszcze raczej trudno w mniejszych miejscowościach (zresztą, lajony, snikersy czy marsy poznaliśmy wiele lat później, kiedy już nieco odrośliśmy od ziemi), prym na sklepowych półkach wiodły landrynki-malinki, nielubiane przez dzieci miętówki, raczki i kolorowe cukierki, jeszcze bez lekko kwaskowatego nadzienia w środku. I lizaki, tak, te przesłodzone okrągłe lizaki. Lizaki przypominające plasterek cytryny, które podnosiło się do góry, patrząc przez nie na słońce. Lizaki z wymalowanymi w środku kwiatkami. A potem pojawiły się „firmowe” chupa chupsy, we wszystko wmieszał się już Salvador Dali, co zmusiło nas do przedefiniowania rankingów ulubionych przysmaków i przewartościowania swojego życia.
Przy okazji kolejnego spotkania białostockich Geek Girls Carrots przypomnieliśmy sobie o ukochanych lollipopsach. Na produkcję lizaków co prawda się nie zdecydowaliśmy, wydaje nam się jednak, że cake popsy godnie zastąpiły przysmaki z dzieciństwa. Zaprezentowaliśmy dwie wersje: hiperczekoladową oraz marchewkowo-pomarańczową. Którą wybrały Karotki? Chyba nie trudno zgadnąć!
Podajemy gramaturę składników, kierując się (mniej więcej) przepisem Sweet Corner, z którego korzystaliśmy. Oczywiście, na koniec coś podsypaliśmy, pododawaliśmy, pokosztowaliśmy, znów podsypaliśmy – tak, że końcowa receptura naszych popsów jest nam nieznana. Ogólna zasada, jaką należy się kierować jest prosta: starajmy się uzyskać taką konsystencję masy, aby kulki były zwarte i twardawe. Co prawda, ciasto nasączone sokiem z marchewki trudniej się zlepiało, gwarantowało jednak eksplozję smaków. O przydatności do użycia zadecydowało dłuższe mrożenie marchewkowych popsów.



Zdjęcie - Cake popsy i inne lizaki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Cake pops
Składniki: - 400 g ciasta (biszkoptu, murzynka etc.)
- 125 g serka mascarpone
- 100 g kremu czekoladowego
- 1 marchewka
- 2 pomarańcze
- 3 łyżki niskosłodzonego, dżemu pomarańczowego - 200-300 g czekolady (np. pól na pół mlecznej i gorzkiej)
- dwie łyżki masła (ew. oleju)
- kolorowe posypki
- patyczki i styropian

Porcje: 20 cake popsów
Czas przygotowania: 45 minut + chłodzenie
Biszkopt przygotowywaliśmy wedle sprawdzonego biszkoptowego przepisu mamy Sandman. Po ostygnięciu ciasto kruszymy do miski na drobne okruchy, w oddzielnej miseczce zaś łączymy mascarpone z kremem czekoladowym, następnie dokładnie mieszamy z ciastem. Dodajemy dżem, ścieramy marchewkę i skórkę z uprzednio sparzonej wrzątkiem pomarańczy, kontrolując stopień nasączenia oraz uważając, aby ciasto nie było zbyt lepkie. Ciasto zagniatamy w kulę (lub dwie), zawijamy w folię spożywczą i wrzucamy do zamrażalnika na ok. 15 min. Następnie lepimy kulki o średnicy ok. 3-4 cm, układając je w odstępach na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie mrozimy, 15 min. lub dłużej. Teraz rozpuszczamy pokruszoną czekoladę z odrobiną masła (dzięki temu tak szybko nie zastygnie) w kąpieli wodnej. Każdą kulkę nadziewamy na patyczek (nie dalej niż do połowy) i zanurzamy w roztopionej czekoladzie, lekko otrzepując jej nadmiar. Następnie wbijamy cake popsa w styropian i po minucie obsypujemy go kolorową posypką. Gotowe!


Zdjęcie - Cake popsy i inne lizaki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami


Zdjęcie - Cake popsy i inne lizaki - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów