Barszcz z kiszonych buraków i paszteciki

Barszcz z kiszonych buraków i paszteciki

Kwas buraczany. Bardzo prosty do zrobienia, a jaki smaczny i zdrowy. Można nim gasić pragnienie lub na jego bazie w zimne dni przygotowac barszcz, a w ciepłe chłodnik. Barszcz, który jedliśmy na Święta był przygotowany z bulionu i kwasu. Nie ma żadnego porównania ze smakiem barszczu z kartonu, a nie wymaga od nas wiele wysiłku. Ja podaję go razem z pasztecikami z farszem z kapusty wigilijnej.

Zdjęcie - Barszcz z kiszonych buraków i paszteciki  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kwas buraczany

1 kg obranych buraków, pokrojonych w cienkie plasterki

pół główki czosnku

6 ziaren pieprzu

4 ziarna ziela angielskiego

2 liście laurowe

2 łyżeczki soli

łyżeczka cukru

ew. kromka razowego chleba na zakwasie

Buraki wsypujemy do szklanego lub kamionkowego naczynia. Zalewamy je letnią, przegotowaną wodą. Dodajemy obrane ząbki czosnku, pieprz, ziele, cukier, sól, laurowe liście. Na wierzchu możemy ułożyć kromkę razowego chleba, który przyspieszy proces kiszenia. Chleb jednak może też stać się przyczyną powstania pleśni. Najlepiej zawinąć go w gazę i wyjąć po 2- 3 dniach. Ja przeważnie z dodatku chleba rezygnuję i kwas otrzymuję po ok. 5 dniach. Naczynie przykrywamy ściereczką. Usuwamy pianę, jaka się uformuje na powierzchni. I gdy kwas jest już gotowy to przecedzamy go do słoików/butelek i chowamy do lodówki, w której może stać do 3 miesięcy. Z buraków możemy ugotować barszcz ukraiński.

Zdjęcie - Barszcz z kiszonych buraków i paszteciki  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Z kwasu robimy barszcz łącząc go z bulionem:

3-4 marchewki

2-3 pietruszki

kawałek selera

por

5 obranych buraków

5 goździków

2 listki laurowe

8 ziaren pieprzu 

4 ziarna ziela angielskiego

sól

do smaku: sos sojowy Kikkoman

Obrane i przekrojone na pół marchewki, pietruszki, buraki razem z obranym kawałkiem selera i porem zalewamy wodą, wrzucamy przyprawy i gotujemy przez minimum półtorej godziny. Bulion mieszamy w stosunku 1:2 z kwasem buraczanym i ewentualnie przyprawiamy sosem sojowym, cukrem, solą, pieprzem itp. Podgrzewamy razem uważając, by nie doprowadzić do wrzenia, bo wtedy straci kolor.

Zdjęcie - Barszcz z kiszonych buraków i paszteciki  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Paszteciki

farsz: kapusta z grzybami

ciasto:

400 g mąki pszennej

50 g mąki orkiszowej razowej

25 g świeżych drożdży

3 łyżeczki cukru

250 ml letniej wody

125 ml oleju

1,5 łyżeczki soli

do posmarowania: żółtko wymieszane z łyżeczką oliwy z oliwek i połową łyżeczki cukru

Drożdże rozpuszczam w cukrze i wodzie. Do miski wsypuję obie mąki, sól i mieszam. Robię dołek, do którego wlewam rozpuszczone drożdże i olej o neutralnym zapachu. Wyrabiam ciasto. Musi być elastyczne i miękkie. Odkładam je na godzinę do miski, przykrywam wilgotną ściereczką. Gdy urośnie wałkuję je na cienkie placki i wycinam kółka. Napełniam je farszem (kapustę umieszczam odpowiednio wcześnie na sitku, by obciekła) i sklejam. Układam na blasze, na pergaminie. Smaruję żółtkiem wymieszanym z oliwą i cukrem. Dodatek oliwy powoduje, że na pasztecikach nie powstają zacieki, jakie są charakterystyczne dla wypieków posmarowanych samym żółtkiem. Dodatek cukru powoduje, że jeszcze ładniej się zrumienią. Paszteciki umieszczam w piekarniku nagrzanym do 180 stopni i piekę je przez ok. 20 minut. Gdy chcę je podać następnego dnia, to najpierw je podgrzewam w piekarniku.

*  ciasto na paszteciki - Beaty Lipov z moimi małymi zmianami

Kategorie przepisów