Sernik jagodowy
Pyszny jagodowy sernik, miałam na niego ochotę odkąd zobaczyłam go u Dorotus. A jak upiekła go Edysia, to już nie pozostało mi nic innego, jak tylko wybrać się na borówki:-) Kolorystycznie mój sernik jest jaśniejszy od Edysi, chociaż też robiłam go z leśnych borówek. Nie rozdrabniałam ich jednak wcześniej blenderem, dlatego masa nie była tak jednolita .

Składniki na spód:
- 150 g ciastek digestive, pokruszonych (ja dałam czekoladowe)
- 75 g masła, roztopionego
Tortownicę o średnicy 22 cm dokładnie wyłożyć folią aluminiową. Ciastka wymieszać z masłem, wyłożyć na spód tortownicy i ugnieść. Całość schłodzić przez około 20 minut.
Składniki na masę serową:
- 750 g twarogu śmietankowego
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
- 200 g drobnego cukru
- 4 jajka
- 2 łyżki mąki
- 1 łyżka soku z cytryny
- 250 g jagód
Polewa:
- 250 ml gęstej kwaśnej śmietany
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wszystkie składniki masy serowej miksujemy razem na gładką masę, na końcu wmiksowując jajka (i od tego momentu tylko chwilę). Masę serową wylać na schłodzony wcześniej spód.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 55 minut (sernik powinien być 'ścięty' na wierzchu, nie pieczemy do tzw. suchego patyczka).
Wszystkie składniki polewy wymieszać, wyjąć sernik z piekarnika, delikatnie wyłożyć polewę, wyrównać i piec jeszcze 10 minut.
Po upieczeniu schłodzić w lodówce, najlepiej przez całą noc. Przechowywać również w lodówce.
Smacznego :-)





przepisy




