Roladki wołowe z musztardą francuską w czerwonym winie

Dziś robiłam mały przegląd nieopublikowanych jeszcze przepisów. Ze zdziwieniem odkryłam, że nie opublikowałam jeszcze zrazów, które robiłam...w ubiegłym roku w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Do najświeższych więc te roladki nie należą ;) Ich wykonanie było przekomiczne- miałam je robić ja, a co chwilę do kuchni zaglądała mama, chcąc dorzucić coś od siebie. Mięso podałam z ryżem gotowanym na parze oraz Coleslawem na bazie domowego majonezu.

Składniki (na około 3 osoby):
- pół kilograma mięsa wołowego - polędwicy lub zrazówki
- musztarda francuska z całymi ziarnami gorczycy
- 2-3 ogórki kiszone
- 2-3 małe cebule
- kilka cienkich plasterków wędzonego boczku
- sól, pieprz
- mąka pszenna do obtoczenia roladek
- liść bobkowy, 5 ziarenek pieprzu, tymianek
- pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
- zasmażka- 2 łyżki tłuszczu, mała cebulka drobno posiekana, łyżka mąki
Na patelni na 2 łyżkach tłuszczu smażymy drobno posiekaną małą cebulkę, kiedy się zeszkli dodajemy łyżkę mąki i zasmażamy na złoto. Zasmażką zagęszczamy sos (możemy go także zagęścić śmietaną). W razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem. Roladki z powrotem wkładamy do sosu i podgrzewamy. Podajemy z ryżem, kaszą lub ziemniakami.
Roladek nie musimy wyjmować z sosu przed zagęszczeniem, ja preferuję jednak gładki sos bez grudek, w trakcie zagęszczania łatwo też o naruszenie struktury roladek.

Składniki na sałatkę Coleslaw:
- mała główka białej kapusty- około 500 g
- 300 g marchwi
- 1 duża cebula drobno pokrojona w kostkę
- 1 żółtko
- pół łyżeczki musztardy
- 4 łyżki oliwy lub oleju słonecznikowego
- 1 łyżka octu winnego
- sól, pieprz, cukier
- ewentualnie mleko lub śmietana
Do coleslawa robię też sos w wersji szybszej z 150 ml majonezu, łyżki soku z cytryny, 2 łyżek śmietany, cukru, soli i pieprzu.




przepisy

