ostatnio szukane:

masło olej czosnek piwo
Wybrane przez redakcję wpisy blogowe raz na 2 tygodnie w twojej skrzynce email:
Zapisz się na Kurier Kulinarny »
atina
atina Prowadzi bloga: Tak sobie pichcę...
Inne tego autora: Sernik typu japońskiego z herbatą Matcha 391 z 741 Drożdzówki z serem
Sefardyjski chleb z dynią
Składniki
05/11/2009

Pan de Calabaza - Sefardyjski chleb z dynią

Zdjęcie - Pan de Calabaza - Sefardyjski chleb z dynią  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Bardzo spóźniona, ale przedstawiam mój drugi wypiek z ostatniego wydania Weekendowej Piekarni i propozycji Gospodarnej Narzeczonej. Pyszna chałka. Nie tak żółta, jak u niektórych koleżanek ale jestem pewna, że równie pyszna. Ja robiłam z połowy porcji.

Zdjęcie - Pan de Calabaza - Sefardyjski chleb z dynią  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki na dwa półkilogramowe bochenki lub 16 bułeczek:

  • 115 g dyniowego puree
  • 7 g łyżeczki drożdży instant lub 21g świeżych
  • ½ łyżeczki mielonego kardamonu i
  • ½ łyżeczki mielonego imbiru
  • 500g mąki chlebowej
  • 2/3 szklanki ciepłej wody
  • 70 g cukru
  • 1 ½ łyżeczki soli
  • 55g lub ¼ szklanki oleju
  • 1 jajko do posmarowania
  • ziarna sezamu po posypania

Dzień przed pieczeniem przygotować puree z dyni. Obrać, usunąć pestki, pokroić na duże kostki i wyłożyć na posmarowaną oliwą blachę. Piec w temperaturze 190°C przez 1 godzinę. Potem przepuścić przez praskę i zostawić na noc na sitku, by pozbyć się jak największej ilości płynu.

Następnego dnia w misce wymieszać niedbale - drożdże, kardamon, imbir z 90g mąki i ciepłą woda. Zostawić bez przykrycia na 10-20 minut. Powinny pojawić się pierwsze bąbelki.

Do miski z bąbelkującym zaczynem dodać cukier, sól, olej, jajko, dynię, dobrze wymieszać. Dodać pozostałą mąkę. Kiedy ciasto przypomina kulę, wyłożyć je na stolnicę oprószoną mąką i wyrabiamy. Ciasto powinno być dość twarde, ale dające się łatwo ugniatać, nie powinno się kleić. Miskę namoczyć w gorącej wodzie, przełożyć do niej wyrobione ciasto, przykryć folią i zostawić do wyrastania na 2-3 godziny. Ciasto powinno potroić swoją objętość.

Ciasto podzielić na dwie część i uformować dowolne bochenki. Ja przygotowałam chałkę typu płaski warkocz z 4 wałków. Czyli ciasto podzielić na 4 części. Każdą cienko rozwałkować i zwinąć w rulon. Każdy rulon rolować dłońmi na stolnicy, tak by powstały równe pod względem długości i grubości cienkie na końcach wałki. Wałki połączyć na jednym końcu. I teraz prawy zewnętrzny wałek unieść do góry i zaplatać nad, potem pod, potem nad kolejnymi wałkami idąc w lewo. Całą operację powtarzać z wałkiem który teraz jest najbardziej po prawej. Postępować tak, aż do zaplecenia całości. Koniec skleić.

Przygotowane bochenki przenieść na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Przykryć folią i zostawić do wyrastania na 60-90 minut, aż do potrojenia objętości.

Wyrośnięty chleb posmarować jajkiem roztrzepanym ze szczyptą soli i posypać sezamem. Piec w temperaturze 180°C przez około 40-45 minut. A bułeczki przez 25 minut. Studzić na kratce.

Smacznego:-)

Zdjęcie - Pan de Calabaza - Sefardyjski chleb z dynią  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami