ostatnio szukane:

masło olej cebula piwo
Wybrane przez redakcję wpisy blogowe raz na 2 tygodnie w twojej skrzynce email:
Zapisz się na Kurier Kulinarny »
Iwona Inne tego autora: Muffinkowe pączki 157 z 165 Pecan  swirls
23/01/2011

Keks z morelami i białą czekoladą

Powoli wracam do pisania bloga. Od kiedy pojawiło się na świecie nasze maleństwo piekę zdecydowanie rzadziej, ale nadal piekę przynajmniej razy w tygodniu. Mam jednak zdecydowanie mniej czasu na wyszukiwanie przepisów i często korzystam ze starych, wcześniej sprawdzonych. Ostatnio jednak chciałam się pozbyć zalegających w szafie suszonych moreli. Chciałam upiec keks z przepisu Majanki, ale koleżanka podesłała mi linka do przepisu na keks ze strony Kwestia Smaku. Keks jest pyszny, z ogromną ilością suszonych owoców i orzechów, wilgotny i pięknie pachnący pomarańczą. Na pewno jeszcze nie raz wrócę do tego przepisu.

W oryginalnym przepisie było 500g moreli, ja jednak 150g zastąpiłam kandyzowaną skórką pomarańczową i zamiast likieru użyłam rum.

Zdjęcie - Keks z morelami i białą czekoladą  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Podaję przepis za Asią

Składniki:

• 500 g suszonych moreli, pokrojonych na małe kawałeczki
• 125 rodzynek (najlepiej złotych, sułtanek)
• 250 g orzechów włoskich, posiekanych
• 250 g mąki pszennej tortowej, przesianej
• 250 g miękkiego masła niesolonego
• 250 g cukru pudru
• skórka starta z 2 pomarańczy
• skórka starta z 1 cytryny
• 5 jajek
• 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 200 g białej czekolady roztopionej i ostudzonej
• 2 łyżki likieru pomarańczowego (np. Cointreau) lub brandy + dodatkowo (opcjonalnie) do skropienia ciasta
• cukier puder do posypania

Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Prostokątną formę o wymiarach 20 x 25 cm (lub okrągłą o średnicy 23 cm, ewentualnie kwadratową o boku 22 cm) wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Wymieszać morele, rodzynki, orzechy z 30 g mąki. Mikserem utrzeć masło z cukrem pudrem na puszysty krem (ubijać przez 8 minut). Dodać skórkę z pomarańczy i cytryny, następnie dodawać po troszku jajka, cały czas ucierając pomiędzy kolejnymi dawkami.

Wymieszać szpatułką z resztą mąki wraz proszkiem do pieczenia. Dodać roztopioną i ostudzoną białą czekoladę oraz likier pomarańczowy, wymieszać na jednolitą masę. Połączyć z bakaliami i przełożyć do formy. Piec przez 1 godzinę i 15 minut w środkowej części piekarnika, lub do czasu aż patyczek będzie suchy. Ja piekłam aż 1.5 godziny. Przykryć kawałkiem folii aluminiowej podczas ostatniej fazy pieczenia. Całkowicie ostudzić w formie, skropić dodatkowym likierem pomarańczowym (opcjonalnie), przykryć folią i w niej przechowywać. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Zdjęcie - Keks z morelami i białą czekoladą  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami