chlebek bananowy na piknik z Edytka
Zapraszamy do wspólnej kuchni,
Edysi i Cudawianki:
chlebek bananowy z orzechami i krowkami:
Cudawianki: "Na maj zaproponowalam Edytce przygotowanie czegos na piknik, w koncu ten temat jest mi bliski w tym miesiacu w brulionie.
moja propozycja jest taka jak lubie! prosta, szybka i przede wszystkim prze-sma-czna! :-)
podobno maz Edytki oszalal na punkcie tego chlebka! ;-) ale i u nas obok chlebka bananowego nikt nie przejdzie obojetnie! strasznie trudno jest zachowac choc kawalek do zdjecia, mimo, ze wiadomo, iz znacznie lepiej kroi sie i fotografuje to ciasto, kiedy jest juz zimne! niestety cieple smakuje chyba po stokroc lepiej ;-)) zjadane u nas tuz po wyjeciu z piekarnika...
na piknik nadaje sie wysmienicie! mozna przygotowac je na ostatnia chwile. widelcem wymieszac wszystkie skladniki, a podczas pieczenia znajdzie sie jeszcze czas na przygotowanie piknikowych kanapek i lemoniady. alez ja uwielbiam takie wypieki! :-)
zapraszam na chlebek bananowy, tym razem w wydaniu z orzechami i krowkami!"
//przepis na podstawie tego, klik klik. dodanie kruchych krowek, jak poradzila Edytka bylo super pomyslem!

chlebek bananowy z orzechami i krowkami
(keksowka)
- 2 dojrzale banany
- 2 jajka
- 100g masla
- 100g jogurtu o smaku toffee
- 100g jasnego brazowego cukru
- 200g maki pszennej
- 3/4 lyzeczki proszku do pieczenia
- 3/4 lyzeczki sody oczyszczonej
- 100g orzechow wloskich
- 150g kruchych krowek
- odrobine masla i bulki tartej do wysmarowania i wysypania formy lub papier do pieczenia
maslo rozpuscic w mikrofali. odstawic, az wystygnie.
banany rozgniesc widelcem na jednolita mase. wymieszac z jogurtem.
jajka rozbeltac widelcem w osobnej misce. wsypac cukier i mieszac widelcem razem na jednolita mase. polaczyc mase bananowa z jajeczna za pomoca widelca.
make, proszek i sode przesiac do masy. wymieszac lyzka.
orzechy i krowki grubo posiekac. 3/4 orzechow i 1/2 pokrojonych krowek wrzucic do miski z ciastem. wymieszac po raz ostatni.
wylozyc ciasto do formy (wysmarowanej maslem i wysypanej bulka tarta lub wylozonej papierem do pieczenia). reszte krowek i orzechow posypac na wierzchu.
piec w 160 stopniach przez okolo godzine (50-55 minut), do suchego patyczka. ostudzic i dopiero potem wyjac z formy i kroic.
ciasto mozna przechowywac do 3 dni, owiniete w papier sniadaniowy i schowane w hermetycznym pojemniku.

Edysia: "Maj to czas, kiedy wreszcie na dworze robi się ciepło i można się wybrać z rodziną na spacer czy piknik. Właśnie takie, piknikowe, będą nasze propozycje w tym miesiącu. Nasze - czyli Cudawianki i moje.
Pierwszy przepis wybrała Cudawianka. Wspaniałe bananowe ciasto na bogato - z orzechami i krówkami. Cukierki w czasie pieczenia ładnie się stopiły i nadały ciastu karmelowy posmak, a te na wierzchu razem z orzechami stworzyły taką karmelową skorupkę. To sprawiło, że kiedy jadłam kawałek ciasta zaczynałam od dołu, a na koniec zostawiałam sobie to co najlepsze - wierzch. Oj, przypomniało mi się dzieciństwo ;)". (jej wersja tutaj, klik klik)
chlebek dolaczam do akcji Usagi "czas na piknik":

a rok temu przygotowalam:
sos winegret (w 3 wersjach)





przepisy

