Bye, bye mr. American Pie czyli ciasto z owocami

Nasze polskie, ciemnofioletowe śliwki zainspirowały mnie do upieczenie prostej tarty z owocami. Chciałam, żeby przypominało typowy amerykański pie. I udało się, wyszedł naprawdę smaczny!
Ciasto ma ciekawy (lekko słonawy i maślany smak), nie nasiąka sokiem z owoców i fajnie się wyrabia. A do tego jest bardzo uniwersalne. Wystarczy zmniejszyć o 3/4 ilość dodanego cukru i staje się bazą do wytrawnych wypieków.

Składniki:
ciasto
2 i 1/2 filiżanki mąki pszennej
1 łyżeczka soli
3 łyżki cukru
100 g miękkiego masła
ok. 1/2 filiżanki zimnej wody
nadzienie
15 śliwek
4 brzoskwinie
1/4 łyżeczki cynamonu
2 łyżki cukru
2 łyżki mąki kukurydzianej
4 łyżki wody

Przygotowanie:
Do misy miksera wsypać mąkę, sól, cukier i masło. Wymieszać, stopniowo dolewać zimną wodę do momentu uzyskania gładkiego i elastycznego ciasta. Wyrobione ciasto włożyć na ok. 1 godzinę do lodówki.
Ciasto rozwałkować, wyłożyć nim dno i boki wysmarowanej masłem i obsypanej mąką foremki.
W małym garnuszku rozpuścić skrobię kukurydzianą w wodzie. Do powstałej mieszanki dodać owoce (wypestkowane śliwki przekrojone na pół i ósemki brzoskwiń), cukier i cynamon. Dokładnie wymieszać, podgrzać do momentu zawrzenia. Wyłączyć i ostudzić.
Masę owocową wyłożyć na surowe ciasto, wierzch można przykryć pozostałym ciastem. Piec ok. 45 minut w 170 oC.





przepisy


