Sernik krakowski

Sernik krakowski

 Zdjęcie - Sernik krakowski  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Kolejną moją propozycją do zabawy Gotujemy po Polsku, której patronuje serwis zPierwszegoTłoczenia.pl jest sernik krakowski. Jestem więc konsekwentna i przedstawiam kolejną południową propozycję;) Na sernik krakowski miałam chęć od dawna, zawsze jednak przepis odkładałam na później. Zabawa Ireny i Andrzeja sprawiła, że zdecydowałam się go zrobić. Oj, żałuję tylko, że tak długo z tym zwlekałam hi hi;) Sernik jest wspaniały, mokry, pełny sera, pachnący jak tylko może być serniczek. Uwielbiamy takie serniki. Lubimy je wszystkie, ale takie klasyczne, pełne sera, na cieniutkim spodzie, z delikatnym dodatkiem rodzynek są najlepsze, takie polskie.
Przepis na ciasto pochodzi z bloga Dorotuś i tam możecie obejrzeć sernik z kratką, u mnie są niestety tylko paseczki i mało widoczne ;)

Zdjęcie - Sernik krakowski  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Składniki na kruche ciasto:

*250 g mąki

*100 g cukru pudru

*125 g masła

*8 g cukru waniliowego

*1 jajko

Wszystkie składniki połączyć razem, zagnieść ciasto, wstawić do lodówki na co najmniej godzinę czasu. Z ciasta odkroić 1/3, odłożyć z powrotem do lodówki. Pozostałe ciasto rozwałkować na bardzo cienki placek, wyłożyć nim dno formy o wymiarach 35 x 25 cm, ponakłuwać widelcem. Podpiec w temperaturze 170°C przez 15 minut.

Składniki na masę serową:

*1 kg twarogu (półtłusty, tłusty, ja dałam gotowy do wypieków, taki z wiaderka)

*8 jajek

*100 g miękkiego masła

*250 g cukru

*3 łyżki cukru waniliowego

*3 łyżki mąki ziemniaczanej

*100 g rodzynek

*ulubiony aromat (u mnie migdałowy)

*żółtko do posmarowania pasków, roztrzepane (uwaga: nie wyrzucać białka, będzie potrzebne do lukru!)

Twaróg zmielić. Masło, 200 g cukru i cukier waniliowy utrzeć w osobnym naczyniu na krem. Ucierając, dodawać po 1 żółtku i części twarogu. Ucierać, aż składniki się połączą i masa będzie puszysta. Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając pozostałe 50 g cukru. Pianę wmieszać do masy serowej razem z mąką ziemniaczaną i rodzynkami. Można dodać ulubiony aromat.

Podpieczony spód wyjąć z piekarnika. Wyłożyć na niego masę serową. Ciasto pozostałe w lodówce cienko rozwałkować i radełkiem wykroić paski o szerokości 1 cm. Z pasków ułożyć na serniku kratkę, posmarować ją żółtkiem. U mnie wyszły tylko paseczki (nie smarowałam żółtkiem).

Piec około 50 - 60 minut w temperaturze 170°C.

Przygotować lukier:

*sok z 1 cytryny

*150 g cukru pudru

*1 białko

Wycisnać sok z cytryny, dodać puder i białko, utrzeć. Jeśli będziemy uważać, że jest zbyt rzadki, gęstość można regulować cukrem pudrem (jeśli zbyt gęsty - można dodać gorącej wody).

Wystudzony sernik posmarować lukrem. Można też posmarować same paski - co jest bardziej pracochłonne, ale będą one lepiej widoczne. Ja posmarowałam cały sernik.

Smacznego :)

 Zdjęcie - Sernik krakowski  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Zdjęcie - Sernik krakowski  - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów