Gruzińskie ciasto herbaciane

Gruzińskie ciasto herbaciane

Około sto lat temu Gruzja była jedną ze światowych herbacianych potęg. Ciepłe rejony nad Morzem Czarnym porastały plantacje herbacianych krzewów. Gruzja produkowała i eksportowała herbatę na rosyjski rynek, konkurując przy tym z wyrobami chińskimi i indyjskimi. Wraz z sowietyzacją i ustanowieniem Gruzji jako kolejnej republiki związku radzieckiego, jakość wyrobu straciła na znaczeniu – liczyła się tylko szybka i masowa produkcja. Po rozpadzie Związku Radzieckiego Gruzja pogrążyła się w wojnach domowych, a przemysł herbaciany upadł całkowicie. Po „herbacianych polach Batumi” śpiewanych przez Filipinki nie pozostało praktycznie nic. Obecnie Gruzja próbuje wskrzesić dawne tradycje i w gruzińskich sklepach można już kupić rodzime wyroby herbaciane.

Ja, podczas mojego pobytu w Gruzji, zakupiłam herbatę zieloną i owocową. O ile owocowa jest naprawdę świetna, o tyle jakość zielonej pozostawia niestety sporo do życzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem zmieni się to na lepsze.

Herbata jako taka jest jednak wciąż zakorzeniona w kuchni Gruzji, czego dowodem jest chociażby takie ciasto herbaciane. Proste, łatwe do zrobienia, w sam raz do popołudniowej... herbaty ;)

Zdjęcie - Gruzińskie ciasto herbaciane - Przepisy kulinarne ze zdjęciami
GRUZIŃSKIE CIASTO HERBACIANE
200ml mocnej, zaparzonej czarnej herbaty (lekko ciepłej),
2 szklanki mąki,
3 łyżki oleju,
2 jajka,
1 szklanka cukru (można trochę mniej),
3 łyżki konfitur (ja użyłam morelowych),
1 łyżeczka sody (z lekkim czubkiem),
po ½ łyżeczki cynamonu, mielonego imbiru i kardamonu,
orzechy i suszone owoce wg uznania – u mnie orzechy włoskie, rodzynki i suszone morele, w sumie duża garść.

Jajka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Nadal ucierając, dodać olej, konfiturę i herbatę. Mąkę wymieszać z sodą i przyprawami, dodać do ciasta i krótko wymieszać łyżką lub trzepaczką – do połączenia składników. Na koniec dodać bakalie i jeszcze raz krótko wymieszać.
Podłużną foremkę o długości 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia i przelać ciasto.
Piec w 180 stopniach ok. 40 minut, aż wbity patyczek nie będzie obklejony surowym ciastem.


(info i przepis ze strony Oblicza Gruzji)


Zdjęcie - Gruzińskie ciasto herbaciane - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Gruzińskie ciasto herbaciane - Przepisy kulinarne ze zdjęciami Zdjęcie - Gruzińskie ciasto herbaciane - Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Kategorie przepisów